Pooperační jizvy a jejich vztah k pohybovým obtížím
Uvolněním aktivní jizvy se mohou rozplynout i dlouhodobé bolesti zad, vystřelování do nohy či bolest a omezení pohybu v rameni
Začaly vás po operaci bolet záda? Nebo máte vtaženou jizvu po operaci třeba “slepáku” či “císaři” a máte chronické obtíže se zády či krční páteří? Může to být aktivní jizvou!
Jak jizvy způsobují změny v pohybovém aparátu?
Jizvy po operacích slepého střeva, žlučníku, gynekologických operacích zanechají v břišní dutině zpravidla menší či větší následky. Laparoskopické operace dokonce i větší než operace klasické! Tkáně se hojí jizvou a ta má jinou kvalitu, než zdravá tkáň. Například je méně pružná. Při hojení se také mohly spojit-zjizvit jednotlivé vrstvy tkání dohromady a vytvořit srůsty. Ve tkáních tak vzniknul tah, který by tam neměl být a který formuje celé držení těla. Jizvy často pohmatově vytváří takové provázky, které jsou v břiše nebo jinde na těle natažené. Ty pak tahají za páteř, která se ohýbá, či táhnou za jednu stranu pánve či žeber. pokřivená pánev pak způsobí asymetrické postavení dolních končetin či stočený hrudník zase špatné postavení ramen. Držení těla se tedy nenápadně byť zásadně mění.
Není tedy výjimkou, že třeba půl roku po břišní operaci člověka začnou bolest bedra nebo třeba hlava, nebo začne mít problém s kyčlí a kolenem. Léčba těchto bolavých oblastí je naprosto zcestná a může mít jen velmi dočasný efekt, pokud se neodstraní tah, který to vše způsobil.
Konkrétní poruchy spojené s aktivní jizvou:
Skolióza po operaci v dětství
Jizva, a to i povrchová, dokáže způsobit třeba i skoliotické postavení páteře. Čím více v raném věku operace proběhla, tím větší změny, a to i strukturální napáchá. K takové skolióze je potřeba přistupovat terapeuticky jinak. Nemá cenu “rovnat” páteř, pokud se neodstraní tah, který páteř vychyluje. Je tedy potřeba uvolnit jizvu a to často pěkně do hloubky.
Bolesti krční páteře nebo beder po “Císaři”
Okolí jizvy po Císařském řezu bývá stažené, nejčastějí je stažený podbřišek pod jizvou a nad jizvou bývá břicho naopak “vypadlé”. Žena se pak trápí posilováním břicha, aby ho měla opět ploché, leč nadarmo. Cvičením se spíše ještě prohlubuje tato asymetrie, tedy čím více roste napětí podbřišku, tím méně aktivní se stává břicho nad jizvou. To nemá jen estetické důsledky. Hlavní je to, že nemůže fungovat správně celý tzv. střed těla, tedy i bránice. Mění se dýchání a dochází k tvorbě blokád po celé páteři. Bolest se může projevit v jakékoliv její části. Před zahájením cíleného cvičení je potřeba především znormalizovat svalové napětí v okolí jizvy manuálními technikami.
Bolest beder, vystřelování do nohy, výhřez ploténky po operaci “slepáku”
I takové potíže může způsobit tato běžná operace. A co pokud se jizva ne zcela dobře hojila, hnisala nebo naopak jste ji nenechali dobře zahojit a už po 3 týdnech šli na fotbal? Vtažení na pravé straně podbřišku také zcela rozhodí rovnoměrné napětí břišní stěny. Jizva často také ovlivní postavení a rozsah pohybu v pravé kyčli, celá pravá strana beder, pánve a kyčle je špatně “zacentrovaná” a přetížení a postupné opotřebování jede jako po másle.
Bolest pravého ramene po operaci žlučníku
Stejně tak i reaguje hrudník a horní polovina těla na patologické tahy jizev. Po operaci žlučníku můžeme prakticky vždy najít spoušťové body v bránici a s nimi spojené blokády hrudní a krční páteře. \pokud jizva v oblasti pravého nadbřišku táhne více, přetahuje i pravé rameno dopředu a dolů. To se pak nachází ve velmi nevýhodném postavení a je opět zaděláno na bolestivé syndromy ramen.
Jak to, že jizva způsobí potíže až za několik (desítek) let?
Často pacienti nechápou význam jizev, „vždyť přece ten „slepák“ mi operovali před 30 – ti lety“! I takto stará jizva může mít vliv na potíže vzniklé dlouho poté. Ono totiž tělo má velmi dobré kompenzační mechanizmy a hodně vydrží. Proto se mohou potíže projevit buď brzy nebo za dlouho. V tom rozhoduje plno dalších faktorů, jako je věk, zdravotní stav, úroveň kvality vnímání těla, prováděné pohybové aktivity a také samozřejmě stres!
Uvolněním jizvy potíže často okamžitě mizí a efekt je trvalý. Některé starší a hodně „slepené“ jizvy nejdou uvolnit hned a napětí se do nich vrací. Často také se v nich zvyšuje napětí při stresu či viróze. V tom případě se s ní musí naučit pracovat sám pacient a třeba večer před spaním si ji uvolňovat.
Naši terapeuti jsou vysoce kvalifikovaní v práci s jizvou. Používáme metody manuální medicíny, viscerální terapii a fasciální manipulaci.
Zajímá Vás více? Přečtěte si další informace o jizvách v našich článcích:
Viscerální terapie – terapie jizev, srůstů a obalů vnitřních orgánů
Pooperační jizvy a jejich vztah k pohybovým obtížím
Pooperační jizva – skrytá příčina mnoha pohybových, trávicích a dalších obtíží
Jak funguje náš pohybový systém a co vše ho ovlivňuje – operace, úrazy, jednostranná zátěž