Únik moči při sportu – věc, o které se nemluví
Jdete si vyběhnout a najednou je to tu, prostě cítíte, že při každém kroku z Vás jakoby ukápne… Bohužel to není jakoby, ale opravdu, mokré spodní prádlo mluví za vše. Možná jste na tom trochu lépe a k úniku moči u Vás dochází jen v extrémních situacích jako je např. závěrečná část silového nebo rychlostního tréninku, cílová rovinka, cviky v posilovně, situace, kdy kašlete nebo se smějete. Co s tím? Rozhodně o tom nikomu neřeknete, vezmete si tiše vložku nebo prostě přestanete běhat a provádět rizikové činnosti. Chyba, stresová inkontinence (únik moči) může mít i jiné, elegantnější řešení!
Co je to stresová inkontinence?
Inkontinence moči je definována jako stav nechtěného úniku moči. Důvodů, proč k tomuto jevu dochází, je mnoho, a dle toho se také inkontinence dělí na několik typů. My se zde ale budeme zabývat jen nejčastějším typem a to stresovou inkontinencí.
Ke stresové inkontinenci dochází v situaci, kdy tlak dutiny břišní převýší tlak v močové trubici. Může jít o situace jako je např. kýchnutí, kašel, smích, zvedání těžkého předmětu, doskok nebo došlap.
Za normální situace k úniku moči nedochází, protože svaly pánevního dna vyrovnají tlak dutiny břišní. Pokud svaly nepracují správně, může se to projevovat inkontinencí.
Kdo je nejvíce ohrožen a jak se projevuje porucha svalů pánevního dna?
To, že Vaše pánevní dno není v pořádku, se nemusí vždy projevovat jen únikem moči. Můžete mít např. bolesti v oblasti kostrče či bederní páteře, bolestivou menstruaci nebo pohlavní styk, potíže s otěhotněním.
Mezi nejrizikovější skupiny patří:
- Ženy v těhotenství a po porodu
- Ženy v menopauze
- Ženy po gynekologických operacích
- Ženy s nadváhou nebo velkou tělesnou zátěží (zvedání břemen, skoky)
Jak fungují svaly pánevního dna, kde vůbec jsou a k čemu slouží?
Svaly pánevního dna si jednoduše představte jako houpací síť zavěšenou v naší pánvi. V této síti leží např. močový měchýř a děloha, z vrchu na ně tlačí obsah celé břišní dutiny. Svaly pánevního dna musí tomuto velkému tlaku odolávat, aby právě nedocházelo k úniku moči nebo jiným poruchám. Problémem je, že o svalech pánevního dna se dosti mluví, ale pro většinu z nás, je jejich představa přesto „nepředstavitelná.“ Pokud se někde dočteme, jak tyto svaly posilovat, mnohdy si nejsme ani jisté, zda opravdu tyto svaly aktivujeme nebo ne. Jak bychom také mohly, když nemáme představu, kde tyto svaly jsou a jaká je jejich funkce. Podle toho také často vypadají i výsledky našeho cvičení a snažení. V dobré víře usilovně posilujeme naše pánevní dno, při tom ale stahujeme např. jenom hýždě nebo břicho a výsledek samozřejmě žádný!
Pokud máte tyto potíže a chcete je účinně řešit, je vždy nejlepší podívat se na model lidské kostry a funkci svalů si nechat vysvětlit např. od svého gynekologa, urologa či fyzioterapeuta.
Lze to nějak řešit?
Porucha funkce svalů pánevního dna jde velmi úspěšně řešit cvičením. Jde o svaly jako každé jiné, je ale potřeba naučit se je správně vnímat a zapojovat. Nejde zde jen o aktivaci svalů, ale i o schopnost relaxace. K tomu abychom svaly mohly dobře zapojit, je potřeba také pracovat s celým naším tělem např. s postavením pánve a páteře. Proto je dobré při léčbě spojit klasické analytické posilování svalů pánevního dna i s jinými metodami např. metodou dynamické neuromuskulární stabilizace (DNS), při které ovlivníme cíleně svalové souhry, které nám podpoří funkci pánevního dna.
Stud musí pryč!
Pokud tyto problémy máte, věřte, že v tom nejste sama. Dle statistik inkontinencí moče trpí zhruba 30-50% žen. Výjimku netvoří ani sportovkyně, na první pohled mladé a zdravé. Únik moči je jednoduše věc, o které se nemluví. To je ale chyba, např. v severských zemích je běžné, že žena zná stav svého pánevního dna.
Pokud trpíte těmito obtížemi, nestyďte se a svůj problém řešte s odborníkem. Nemá smysl spoléhat se na brožurky a rady typu „zadržujte moč“.
Jak probíhá léčba?
Fyzioterapeut Vám nejprve na modelech ukáže svaly pánevního dna a vysvětlí jejich funkci. Pak Vás vyšetří a zjistí, jak jste schopna svaly aktivovat, jaká je jejich síla nebo vytrvalost atd. Co je ale asi nejdůležitější, dostanete opravdu zpětnou vazbu, jestli ty svaly, které zapojujete, jsou opravdu svaly pánevního dna. Po té Vám sestaví tréninkový plán, popřípadě doporučí cvičební pomůcky.
Prevence se vyplatí
Pokud patříte do rizikové skupiny, zamyslete se, zda pro sebe nechcete udělat něco navíc. Př. Jste běžkyně a plánujete miminko. Právě po porodu nebo během těhotenství dochází nejčastěji k úniku moči. Pokud na svém pánevním dnu zapracujete ještě před těhotenstvím, významně tak snížíte riziko vzniku těchto obtíží. Dále snížíte riziko vzniku porodního poranění a až se budete chtít vrátit k běhání, nebudete se pravděpodobně muset potýkat s mokrými kalhotkami. Mimo jiné, dobré svaly pánevního dna zlepšují sexuální prožitek.