Reflux a jak ho účinně léčit fyzioterapií
Pálení za hrudní kostí, kyselost v ústech, bolest pod žebry a někdy i plicní komplikace. To vše jsou projevy tzv. gastroesophageálního refluxu (výraz bychom mohli přeložit jako „žaludkojícnový“). Tyto nepříjemné stavy bývají způsobeny úniky žaludečních šťáv zpět do jícnu, který svojí kyselou povahou dráždí.
Výskyt tohoto onemocnění narůstá a pro svoji četnost bývá řazeno mezi civilizační onemocnění. Obvyklý způsob léčby zahrnuje (kromě dietních opatření) dlouhodobé užívání léků fungujících na principu snížení kyselosti žaludečních šťáv (tzv. inhibitory protonové pumpy), které však mohou mít nepříjemné vedlejší účinky. V krajních případech se problém řeší operativně. Jedná se opravdu o jediné možnosti, jak zmírnit dopady této diagnózy?
Jak může pomoci cvičení při refluxu?
Za udržení obsahu žaludku na správném místě zodpovídá tzv. dolní jícnový svěrač. Ten umožňuje volný transport potravy do žaludku, ale pokud správně funguje, nepouští tráveninu zpět (aniž by však zabraňoval zvracení či odříhnutí). Pokud je jeho funkce nedostatečná, dochází k nežádoucím únikům. Svěrač je zčásti tvořen hladkou svalovinou jícnu, zčásti pak svalovými vlákny bránice. A zde je potenciál pro pohybovou léčbu. Funkce bránice je totiž trénovatelná. Vše začíná zlepšením držení těla. Následuje nácvik bráničního dýchání v návaznosti na jeho zapojení do funkce hlubokého stabilizačního systému (tzv. „střed těla“). Součástí fyzioterapie je i úprava v napětí břišní stěny, které významně ovlivňuje postavení a práci vnitřních orgánů včetně žaludku. V neposlední řadě je důležité zamyslet se nad rolí nadměrného stresu, který má obecně na funkci vnitřního prostředí značný vliv.
Tímto způsobem je možné výrazně ovlivnit symptomy život znepříjemňujícího onemocnění, jakým gastroesophageální reflux je.
S bránicí jakožto klíčovou součástí hlubokého stabilizačního systému cíleně pracují všichni naši fyzioterapeuti. Zapojení bránice je hlavní součástí metody DNS prof. Koláře. Pokud se chcete o problematické bránice, středu těla a metodě DNS dozvědět více, přečtěte si tyto články:
Proč je metoda DNS tak úspěšná?