JIZVY PO PORANĚNÍCH BŘICHA

Často k nám chodí pacienti po autonehodách, při kterých došlo k poranění břišních orgánů a tedy byla nezbytná operace. Jizvy po takových operacích jsou zpravidla dlouhé a také často velmi aktivní. To znamená, že způsobují v pohybovém aparátu určité napětí, které jej formuje.

“Paní ve středním věku k nám přišla kvůli častým bolestem hlavy. V 15 letech měla autonehodu, po níž jí zůstala dlouhá příčná jizva v podžebří. Jizva byla stažená, stejně tak i celá horní část břicha, což omezovalo brániční dýchání. Reaktivně se stáhly šíjové svaly, které se zapojují jako pomocné dechové svaly. Při terapii jsme pracovaly mimo jiné i s jizvou. Po první terapii paní měla pocit rozšíření hrudníku a cítila změnu dechu. Lépe a snáze se jí dýchalo. Po několika terapiích byl znatelný pokles napětí šíjového svalstva. Frekvence bolestí hlavy se snížila.” říká zkušená fyzioterapeutka Mgr. Lenka Ryšánková.

Úrazy horní části břicha se velmi často pojí k následným potížím s krční a hrudní páteří. Jak je již jasné, léčba zaměřená na bolestivou část páteře je ale naprosto chybná. Nejdříve je potřeba odstranit či alespoň zmírnit tah, který za potížemi stojí.

Velmi rychle pak mizí:

✅ bolesti hlavy

✅ bolesti mezi lopatkami
✅ bolesti krční páteře a brnění rukou
✅ potíže s dechem, bolest na hrudi
305279181_5327264583988347_1505431714625081662_n

ZDÁNLIVĚ KOMPLIKOVANÝ STAV MNOHOČETNÉHO VÝHŘEZU PLOTÉNEK

Naše fyzioterapeutka Mgr. Míša Šimlová popisuje svoji zkušenost:

“Nedávno jsem měla klientku s multietážovým výhřezem meziobratlových plotének v bederní oblasti, která měla bolesti i při pouhém zakašlání a předklon nebyl vůbec možný. Neúspěšně absolvovala fyzioterapie v jiném zařízení. Dokonce se obtíže ještě zhoršily a skončila na pohotovosti. Poté se rozhodla přijít k nám a dát fyzioterapii ještě šanci, protože do operace se jí nechtělo.”

Pokud k nám přijdou pacienti, kteří už jinde absolvovali fyzioterapii bez pozitivního efektu, ptáme se, jaká konkrétně to byla terapie. Někdy nám to může pomoci, abychom lépe zacílili terapii. Velmi často se ale setkáváme s tím, že terapie je naprosto nevhodná či až kontraproduktivní. Nejinak to bylo i v tomto případě.

“Paní dostala v jiném zařízení pouze jeden cvik, a to “tisknout půlky k sobě vleže na břiše”. Neproběhlo žádné manuální ošetření měkkých tkání a všech pět terapií vypadalo takto stejně. Není tedy divu, že žádná změna nenastala. U nás jsme ihned začali s cvičením adekvátním k bolestivému stavu. Manuálně jsem ošetřila fascie a svaly dle nálezu při vyšetření a zadala jsem klientce pokračovat několikrát denně ve cvičení i doma. Po týdnu byla klientka téměř bez bolesti a bez omezení pohybu, pouze při vstávání občas pociťovala tah v bedrech. Předpokládám, že i tyto potíže po dalších terapiích vymizí.”

LÉČBA BOLESTÍ HLAVY – MŮŽE VÉST PŘES PÁNEV

“Paní, 32 let, ke mně přišla asi před půl rokem kvůli častým bolestem hlavy. Absolvovala předtím několik sérií rehabilitací zaměřených na terapii krční páteře bez významného efektu. Vyšetření ukázalo zvýšené napětí šíjových svalů, významnou asymetrii pánve, zvýšené napětí svalů pánevního dna a řetězec svalů se zvýšeným svalovým napětím táhnoucí se od pánve až k šíji.
Začaly jsme pracovat na harmonizaci svalů kolem pánve a korekčním cvičení na srovnání pánve. Už po první terapii byl znát významný pokles napětí šíjového svalstva, aniž bychom s ním cíleně pracovaly. Pokračujeme v rehabilitaci, přidaly jsme uvolňování svalů pánevního dna. Bolesti hlavy se nevracejí. Nyní jsme začaly pracovat i s viscerální terapií, protože paní má vleklé zažívací obtíže, a opakovaně trpí záněty močových cest.” říká naše magistra fyzioterapie Lenka.

❓JAK SOUVISÍ BOLEST HLAVY A PÁNVE?

Bolesti hlavy jsou často způsobeny zvýšeným napětím svalů kolem krční páteře. Dysbalance v oblasti krční páteře může být příčinou těchto bolestí, ale stejně tak zvýšené napětí oblasti krční páteře může být projev dysbalance v jiné části těla, často z oblasti pánve, respektive svalů pánevního dna. Krční oblast velmi citlivě reaguje na dysbalance kdekoliv na těle.

❗️Zvýšené napětí vnitřních orgánů způsobené záněty, operacemi nebo dalšími příčinami vyvolává zvýšené napětí i v pohybovém aparátu. Tělo má tendenci si postiženou oblast chránit, proto se stahuje. To se v důsledku může projevit změnou jednotlivých segmentů těla. S orgány je nutno pracovat, aby byla zachována vzájemná posunlivost a protažitelnost jednotlivých částí. Uvolnění stažených fascií a vazů orgánů může významně přispět k uvolnění i v oblasti pohybového aparátu.

PÁLENÍ ŽÁHY nemusí vždy znamenat REFLUX, přesto je dobré mu věnovat pozornost!

❓ Pálí Vás občas žáha, ale zatím to trvá krátce a v dlouhých intervalech, takže jste ještě nezačali přemýšlet o návštěvě lékaře?

❓ Pálí Vás občas žáha, ale endoskopické vyšetření refluxní chorobu jícnu nepotvrdilo?

I když nemáte “reflux” potvrzený, je dobré obtížím věnovat pozornost. Může to totiž znamenat, že se mění něco uvnitř vašeho těla a vy to můžete podchytit na začátku a nenechat rozvinout do “opravdového” onemocnění.

Přišla k nám pacientka s opakovanými blokádami levé strany krku. Byla přesvědčená, že je to normální jev při sedavém zaměstnání. Při podrobném odebírání anamnézy jsme přišli na to, že pacientku trápí občasné pálení žáhy, reflux ale nemá (žaludek je vlevo!). Také měla úraz třísla, který se velmi dlouho léčil. Vyšetřením jsme přišli na velkou dysharmonii napětí v oblasti břicha. Uvolnili místa napětí a špatné kluznosti, provedli manipulaci žaludku. Zapojili jsme do funkce bránici a celý hluboký stabilizační systém. Stažení levé strany krku ihned po terapii zaměřené pouze na oblast dolní části hrudníku, břicho a třísla zmizelo. Do další návštěvy, která byla za měsíc, se pálení žáhy neobjevilo ani jednou. Základ obtíží pacientky byl starý již 15 let. Od té doby se na něj nabalily další obtíže. I přesto bylo možné většinu z nich ovlivnit velmi rychle. Další terapie mají za cíl stav vylepšovat tak, aby pacientka neměla žádné obtíže a bolesti a aby se stav upevnil tak, že se stane trvalým. Samozřejmě to vyžaduje i velmi proaktivní přístup ze strany pacientky.

Naši fyzioterapeuti jsou vyškolení v metodě Viscerální manipulace a dalších technikách účinných v léčbě refluxu a podobných potíží.

ZBAVTE SE REFLUXU I VY, JAKO JIŽ MNOHO NAŠICH PACIENTŮ.

FYZIOTERAPEUTICKÉ ŘEŠENÍ NECHUTENSVÍ PO MOZKOVÉ MRTVICI

Přichází pán na vozíku po mrtvici, tedy cévní mozkové příhodě. K pohybovým obtížím, tedy ochrnutí na jednu polovinu těla, má ještě další potíže. Nemůže jíst, nemá chuť, či by i měl, ale po pár soustech nemůže v jídle pokračovat. není to ale dáno poruchou trávení.

👩‍⚕️ Vyšetřením zjišťujeme velké napětí břišní stěny, protože i břišní stěna je postižena tzv. spasticitou, tedy vyšším svalovým napětím. Pracujeme metodou viscerální manipulace – uvolňujeme břišní stěnu, jednotlivé orgány tak, aby měly dobrou mobilitu vůči ostatním strukturám.

🥘 Po terapii pacient cítí příjemně oblast břicha. Na další návštěvě, která byla za 6 týdnů (pacient dojížděl z daleka) pacient udává výrazné zlepšení. Je schopen jíst větší porce. Díky tomu má i více energie a může lépe rehabilitovat ostatní pohybové potíže.Provedeme další uvolnění oblasti břicha a hrudníku. Další návštěvu již nesjednáváme, není potřeba. Doporučujeme kontrolu za půl roku, pokud bude potřeba.

Práci s prvky viscerální terapie u nás provádí několik fyzioterapeutů.

305930751_618926436298481_3368547819522822784_n

VELKÉ OMEZENÍ HYBNOSTI PO MALÉM OPERAČNÍM ZÁKROKU

☝️ I zdánlivě malý banální endoskopický zákrok, jakým může být třeba hysteroskopie, dokáže vyvolat bolesti, které na první pohled vypadají jako bolesti zad či nohou.

☝️ Několik týdnů po tomto drobném zákroku, který byl proveden pro odstranění myomu v děloze, přichází klientka o jedné berli. Výrazně již při vstupu do ordinace odlehčuje pravou dolní končetinu. Sama následně popisuje, že se o pravou nohu nedokáže vzepřít a uvádí zhoršující se bolest spodních zad a bolest pravé dolní končetiny.

❗️ Po odebrání podrobnější anamnézy a důkladnějším vyšetření klientky ale zjišťujeme, že problém pravděpodobně nebude v samotných zádech nebo v dolní končetině.

❗️ Po fasciálním ošetření břicha a kyčelního kloubu, následném interním ošetření svalů pánevního dna a zacvičení, klientka pociťuje značnou úlevu od bolestí. Druhý den na terapii již přichází po kratší procházce, bez berlí a hlavně s úsměvem na rtech.

BOLEST NELÉČIT V MÍSTĚ BOLESTI

PŘÍČINA BOLESTI NEBÝVÁ V MÍSTĚ BOLESTI, ale klidně i na hodně vzdáleném místě.

Lokální přístupy mohou vést k úlevě, ovšem dost často pouze k dočasné. A někdy nevedou k úlevě vůbec.

Přijde pacient, kterého bolí paty, po ránu na ně nemůže ani došlápnout. Bolesti nejsou závislé na předchozí aktivitě, někdy jsou a pak zase méně. Po podrobnějším vyptání a vyšetření zjišťujeme, že bolest je s velkou pravděpodobností vázána na postavení horní části hrudní páteře. Pak stačí terapii a cvičení na doma zaměřit na tuto oblast, dobře ji zmobilizovat a napřímit. Bolest pak okamžitě mizí. Je tam velmi jednoduchá biomechanická spojitost, žádné “čáry máry”.

Je ovšem potřeba pořádně pacienta vyšetřit a hlavně VIDĚT CELÉHO PACIENTA, NEJEN BOLAVÉ MÍSTO!

ZBYTKOVÉ OBTÍŽE PO VÝHŘEZU PLOTÉNKY A OMEZENÍ DELŠÍ CHŮZE LZE TAKÉ ÚSPĚŠNĚ VYŘEŠIT

Pacientka přišla po 10ti letech od výhřezu meziobratlové ploténky v bederní páteři, kdy bolest vyzařovala do celé dolní končetiny. Pociťovala, že se obtíže plíživě vrací do beder i do stehna. Ráda by opět sportovala, ale obávala se skokového zhoršení obtíží.

🟡 Vyšetření ukázalo výrazné patologie v postavení pánve a zvýšené svalové napětí v oblasti beder a hýždí. Klientka si po vyšetření uvědomila, že v rychlé chůzi opravdu cítí pnutí v oblasti pánve.

🟡 Následně jsme terapii kromě manuálního ošetření měkkých tkání a prvků DNS podle P. Koláře doplnily o analýzu chůze na běžeckém pásu. Tam se ukázala velká asymetrie trupu a zapojení končetin, která ve statice nebyla tolik znát.

🟡 Už na první terapii jsme asymetrie na pánvi dokázaly zkorigovat. Po dvou terapiích, kdy jsme pracovaly i na změně stereotypu chůze, již klientka udávala velké zlepšení a odvážila se znovu jezdit na kole.

🟡 Nyní dochází jednou za měsíc na kontrolu naučených cviků a k cyklistice přidala i jógu a běh. Nic z toho by však nefungovalo, kdyby klientka neprováděla cvičení doma, a hlavně kdyby nezměnila stereotyp chůze.

✔Aktivní přístup

Fyzioterapeut manuálně či výběrem vhodných cviků nastartuje určité změny, které však k udržení potřebují dále stimulovat, aby se tělo nevracelo ke starým stereotypům. Autoterapie (domácí cvičení), kterou vám zadává terapeut je nedílnou součástí rehabilitace, tak ji nepodceňujte.

Mgr. Michaela Šimlová

Nejlepší fyzioterapie v Praze

☝☝☝NENECHEJTE SE ODRADIT NEÚSPĚŠNOU TERAPIÍ. MOŽNOSTÍ A ZPŮSOBŮ LÉČBY JE MNOHO. PROTO POKUD VÁM JEDNA FYZIOTERAPIE NEPOMOHLA, NEZNAMENÁ TO, ŽE VÁM NENÍ POMOCI.❗

V našem týmu máme zkušené a vysoce kvalifikované fyzioterapeutky, které Vám rády pomohou.

Objednejte se na: ☎ 607 225 006

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006