Kraniosakrální osteopatie – jemná terapie, která jde do hloubky
Máte problémy s bolestmi hlavy nebo dokonce migrénou, hučením v uších či nespavostí ? Trpíte na poruchy trávicího traktu nebo dlouhodobé bolesti zad či kloubů?
Jedná se o velmi jemnou, neinvazivní manipulační techniku, kterou se terapeut snaží ovlivnit autoregulační schopnosti člověka jako celku a pracuje hlavně s měkkými tkáněmi a centrálním nervovým systémem. Na správném fungování centrálního nervového systému a nervové sítě v našem těle závisí všechny životně důležité soustavy, příslušné orgány, jejich funkce a psychická pohoda.
Za zakladatele této metody se považuje Dr. Sutherland a následně i americký chirurg Dr. Upledger, který tuto techniku dál rozvíjel a doplňoval. Oba tito muži se zajímali ve svých výzkumech o lidskou lebku a zjistili, že jednotlivé lebeční kosti jsou do sebe zakousnuty jako dětská skládanka a lebeční švy umožňují jednotlivým částem lebky pohyb. Při pozorování a zkoumání tedy došli k tomu, že tyto mikropohyby se dají experimentálně napodobit a je také možné je cítit rukama.
Tento zmínění pohyb se nazývá kraniosakrální-rytmus, což je frekvence pulzace mozkomíšního moku. Tato čirá tekutina funguje jako hydraulický komponent našeho nervového systému, omývá a chrání náš mozek a míchu. Kraniosakrální rytmus je tedy jakási “tepová” frekvence nervové soustavy a je hlavním ukazatelem a korektorem kvality fungování našeho vnitřního počítače řídícího veškeré procesy. Tento pohyb mozkomíšního moku se přenáší do všech buněk a mezibuněčných prostorů, orgánu, tkání a cév a terapeut je schopen ho jemným dotykem nahmatat.
V rámci terapie se pak s tímto rytmem pracuje, terapeut se snaží klientovo tělo vrátit zpátky do ztracené rovnováhy, pracuje s celým tělem – od hlavy a jejích lebečních kostí (kranium) až po kost křížovou (sakrum) a se všemi nervovými strukturami až po tvrdou plenu mozkovou, což je membrána která kryje a ochraňuje náš mozek. Veškeré používané manipulace při této práci nepřesahují tlaku nebo tahu pěti gramů – pro vaší představu je to asi váha desetikoruny. Často přináší hlubokou relaxaci, pocit hlubšího a snadnějšího dýchání, zbavuje tíhy, navrací pacienta ke komunikaci s vlastním tělem a jeho schopností samouzdravování. Je to praktika doplňková k dalším manuálním terapiím které se používají ve fyziopterapii.
Terapie je vhodná pro všechny věkové kategorie, od miminek až po seniory. Kromě velmi závažných akutních stavů nejsou známy žádné kontraindikace této terapie, vyzkoušet jí proto může téměř každý člověk.
Pokud máte o terapii v našem centru zájem, můžete s k objednat na vstupní ošetření.