Když mi není psychicky dobře, koho vlastně kontaktovat?
Kdo a s čím mi vlastně může pomoct?
Že duševní zdraví je nedílnou součástí naší celkové zdravotní pohody již dnes naštěstí není tabu. O tom, že hodně potíží chronických obtíží zdánlivě bez jednoznačné příčiny může pramenit z vnitřní, duševní nepohody se dnes také dá snadno dozvědět z médií či knih.
Jak je to ale s jednotlivými odborníky v oblasti duševního/mentálního zdraví? Co můžu u kterého čekat a jak se mám rozhodnout, pokud už opravdu chci začít něco se sebou dělat? Co jednotliví specialisté nabízejí, je často nepřehledně pojmenované. Základem úspěchu je nalézt takového odborníka, který skutečně pomůže mým potížím tam, kde začínají.
Psychiatr, psychoterapeut, psycholog, kouč?
Každá z výše uvedených profesí má svá specifika a věnuje se určité specializované činnosti.
Psychiatr je lékař s atestací v oblasti psychiatrie. Je to odborník na funkce našeho organismu, především ty, které ovlivňují naše vnitřní, biologické procesy, které mají vliv na naši psychiku. Tyto procesy mohou být narušeny buď strukturálně, tedy naše orgány opravdu nefungují dobře, nebo z důvodu jiných vlivů, např. dlouhodobého a neřešeného stresu, traumatu apod. V tu chvíli psychiatr předepisuje psychofarmaka na zmírnění důsledků této nerovnováhy. často ale dochází právě ke zmírnění projevů, tedy symptomů, ale neřeší se příčina, pokud nejedná právě o oblast strukturální – biologickou.
Psycholog je magistr, absolvent studia psychologie na filosofické fakultě. Jeho vzdělání je humanitní s akcentem na psychologii. Uplatnění psychologa je široké od personalistiky a světa obchodu, dopravní psychologie, psychologického poradenství až po oblast klinické psychologie. Tento odborník bez dalšího vzdělání je tedy kvalifikován především pro poradenství, přídaně, je-li atestován v oboru klinické psychologie nebo v předatesteční přípravě, diagnostikuje duševní poruchy.
Psychoterapeut je absolvent zpravidla pětiletého psychoterapeutického výcviku, ve kterém získá kvalifikaci pro práci s klientem v oblasti duševního zdraví. Směrů psychoterapie je obrovské množství, proto se jim budeme věnovat v separátním článku. Důležité je, že kvalifikovaný psychoterapeut má teoretické, sebezkušenostní (musí projít vlastní psychoterapií a zpracovat vlastní témata) a supervizní (pracuje pod dohledem nebo s konzultacemi zkušenějších kolegů se supervizní kvalifikací) znalosti a dovednosti, bez kterých nelze kvalitně psychoterapii poskytovat. Proto psychiatr ani psycholog bez výcviku psychoterapii kvalifikovaně poskytovat nemohou.
Mentální kouč, je absolvent koučovacího výcviku. Zabývá se více izolovanými, specifikovanými a na cíl a do budoucna orientovanými tématy. Kouč neposkytuje poradenství, mentoring ani psychoterapii. Pomáhá klientovi zorientovat se v nepřehledné situaci a stanovit si konkrétní cíle a konkrétní kroky, jak těchto cílů dosáhnout
Mentor, zpravidla odborník v dané problematice, který nabízí vlastní zkušenosti a osvědčené postupy.
Kdo pomůže právě mně?
Kdo může pomoci právě Vašemu trápení? Výše uvedený stručný přehled jednotlivých profesí stále nepodává ucelený rozhodovací strom. Krátká konzultace s odborníkem, který má přesah v rámci jednotlivých kategorií, Vás může snadno nasměrovat směrem, který potřebujete.
Tyto konzultace jsou velmi oblíbenou aktivitou v rámci dnů zdraví, které poskytujeme našim klientům přímo na na pracovišti. Je to vhodný doplněk komplexních aktivit dnů zdraví, které odborníci Be Balanced rádi připraví pro Vaše zaměstnance.
Zdraví není digitální – buď jsem zdravý, nebo jsem nemocný. Skutečné, vyvážené zdraví je velmi komplexní proces, který by měl být každodenní součástí našich vědomých životů na cestě k rovnováze jejich prožívání.
Při hledání rovnováhy – be balanced – chceme být spolehlivými průvodci.
Více o našem přístupu a službách se dozvíte zde: www.bebalanced.cz