Drama / Životopisný
Německo / Izrael / Lucembursko / Francie, 2012, 113 min
Režie:Margarethe von Trotta
Scénář:Margarethe von Trotta, Pamela Katz
Kamera:Caroline Champetier
Hudba:André Mergenthaler
Hrají:Barbara Sukowa, Axel Milberg, Leila Lallali, Janet McTeer, Julia Jentsch, Ulrich Noethen, Michael Degen, Victoria Trauttmansdorff, Nicholas Woodeson
Když roku 1961 vstupuje Hannah Arendt do soudní místnosti, aby pro renomovaný New Yorker napsala o procesu s Adolfem Eichmannem, očekává setkání s monstrem. Místo toho však potkává Nikoho – banální průměrnost Eichmanna nesedí k neuvěřitelnému zlu jeho činů. Tento protiklad Arendt na dlouhou dobu zaměstná. Zpět v New Yorku pročítá stovky stran aktů a diskutuje s přáteli. Od roku 1963 pak vydává sérii článků „Eichmann v Jeruzalémě”. Svou tezí o banalitě zla šokuje Arendt celý svět a reakce jsou zničující: autorka je znevažována, objevují se noví nepřátelé a staří přátelé se od ní naopak odvracejí. Přesto zůstává Arendt ve svých postojích neoblomná – protože chce pochopit, i když to často znamená „myslet až tam, kde to bolí”. (Das Filmfest)
_________________________________________________________________________________
Cílem filmového klubu je vytvořit prostor setkávání:
nejen setkávání klasických filmových děl s myšlením založeným na konceptech analytické psychologie, ale i setkávání lidí, kteří se budou společně snažit přemýšlet a diskutovat o otázkách, která v tomto prostoru vzniknou a zároveň se budou točit kolem tématu lidské psýché.
Když vstupujeme do filmu, noříme se do imaginace. Dobrý film se podobá snu. Má však tu velkou výhodu, že není prchavý, a my se můžeme vracet k obrazům, které nás zasáhly, můžeme je sdílet, dokonce spoluprožívat tak jako žádný vlastní sen. Navíc, jak napsala Marie-Louise von Franz, příběh zprostředkovává životní model, který povzbuzuje, oživuje a nevědomě upomíná na všechny pozitivní životní možnosti. Setkání tedy také mohou mít individuační potenciál pro všechny zúčastněné.
Na začátku každého setkání shlédneme film, po kterém bude následovat diskuse o filmu a o tématech, která v nás film probudí. V průběhu bude následovat také jungiánské okénko, ve kterém se podíváme na film pohledem analytické psychologie. Pokud bude téma vyžadovat odbornější přednášku, bude tato následovat hned po shlédnutí filmu.
Filmový klub vedou Michal Pacvoň a Jiří Lisý
Michal je jungiánsky orientovaný psychoterapeut, který působí v Centru komplexní terapie Be Balanced a ve vlastní praxi v Emauzích. Vystudoval filosofii, je absolventem výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii) i. mezinárodního výcviku u IAAP (International Association for Analytical Psychology). Od roku 2009 je Michal také ve výcviku v katatymně imaginativní psychoterapii (KIP). V roce 2013 obhájil doktorskou práci na téma vztahu lidské psyché a techniky.
Jirka je spolumajitel a vedoucí Centra Be Balanced a také jungiánsky orientovaný terapeut, s ukončeným výcvikem u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii). Mimo individuální terapii a analýzu se Jirka věnuje také práci s páry a pracovními týmy. Od roku 2023 je ve výcviku párové terapie INPAT.
Cena: 350