Fasciální manipulace, aneb na co se často zapomíná

Fasciální manipulace, aneb na co se často zapomíná

Vazivová síť v našem těle
Naše těla jsou protkána sítí tkáně, kterou často opomíjíme a považujeme za méněcennou. Jedná se o tzv. vazivovou tkáň. Je to tkáň, která obaluje a drží naše orgány, obaluje každé svalové vlákno, vytváří šlachy a chrupavky. Máme ji úplně všude a hlavně tvoří spojitou síť. Když se zraníme, přispěchá právě tato tkáň, aby vytvořila jizvu. Tato tkáň chrání ostatní struktury před zraněním a ochraňuje i naše nervy.
Prostě je to tkáň, která neumí vykonat pohyb jako sval, nebo zpracovat látky v naší krvi jako třeba játra. Bez ní by ale tyto výkonové orgány nemohly pracovat. Zjišťuje se navíc, že tato tkáň má svou inteligenci a určité chování. Jsou v ní nervová zakončení, tedy i tato tkáň má určitou řídící funkci a na zevní vlivy reaguje třeba tím, že se stáhne, zkrátí a ztuhne. Když si představíte tuto navzájem propojenou 3D síť, že v určité části změní svou délku, zdeformuje to tak celou tuto síť. Vazivová tkáň díky své propojenosti tedy přenáší poruchu v jedné oblasti do oblasti jiné.

Pohyb díky volnému klouzání vrstev vaziva vůči sobě
Vazivo vytváří vrstvy mezi kůží a svaly a mezi jednotlivými svaly a také mezi svaly a vnitřními orgány a také třeba mezi cévami a nervy. Mezi těmito vrstvami je tekutina, která zajišťuje jejich klouzání vůči sobě. Díky tomuto klouzání se můžeme volně pohybovat. Za ideální situace vše klouže a tím pádem nemáme žádné omezení nebo bolest. Vlivem ale třeba různých i menších zranění, pádů, přetížení či operací dojde v určitém místě k omezení takového klouzání. Může to být ale třeba i vlivem překyselení nadměrnou, či příliš intenzivní zátěží. Tekutina mezi vrstvami zhoustne a sníží se její kluznost. V tom místě vrstvy po sobě přestanou klouzat. Problém ovšem nezůstane pouze lokálně. Vzhledem k propojenosti celé sítě bude muset dojít ke změnám všude, v celém systému. Přestávají klouzat tedy i jiná místa, tam vlivem nepohybu tekutina také zhoustne. Tento proces trvá nějakou dobu, ale pokud se neřeší, tak se rozšiřuje a prohlubuje. Na původní problém se nabalují další. Vypadá to pak třeba tak, že po úrazu kolene bolelo nejprve koleno, pak bolest odezněla. Po letech začala bolet kyčel, pak záda a pak po přetížení opět to koleno. K bederní páteři se přidala hrudní a občas chytá křeč do chodidla. A pak už chybí jen, aby se přidalo rameno, po zatížení tenisový loket či bolest hlavy při dlouhém sezení u počítače a máme hezké zřetězení potíží. Tento proces může proběhnout třeba během 25 let, takže si člověk ani souvislost potíží neuvědomí.

Manipulace vazivové tkáně
A právě se zlepšením kluznosti vazivových vrstev pracuje metoda fasciální manipulace. Podrobným vyšetřením se zjistí, v jakých rovinách a v jakých místech se nacházejí klíčové problémy. Nutný je podrobný rozbor minulých zranění, operací a dalších příhod, které kdy v životě mohly způsobit takovou poruchu. Je to opravdu zajímavá detektivní práce. Lze totiž najít souvislosti, které by si člověk nespojil, či je nepovažoval za důležité. Pro ilustraci, řekli byste, že pád z houpačky ve čtyřech letech, při kterém jste se sice dost, ale bez zranění praštili do hlavy, může mít za následek kaskádu dalších obtíží v dospělosti, včetně potíží s krční páteří? Anebo že operace slepého střeva v šesti letech vede k potížím s bederní páteří? Můžete pak cvičit zdravé cviky na záda sebevíc, ovšem pokud se neobnoví kluznost fascií v místě a okolí jizvy, potíže se budou stále vracet. Historie zranění nás navede na klíčová místa, která vyšetříme pohybovými testy a pohmatem. Body, kde se nachází densifikace ošetřujeme, a to manuálně tlakem a klouzáním hluboko v tkáni. V průběhu terapie se opakují testy, které vyšly pozitivně a sleduje se, jak se změnily. Určitou změnu potřebujeme vidět hned. Zprvu to nemusí být úplně k lepšímu. Organismus si vytvořil různé kompenzace, které odstraňujeme jako slupky cibule. Sloupnutím jedné vrstvy se může ukázat jiný problém. Po terapii třeba odezní aktuální bolest, ovšem objeví se jiná, kterou jste pociťovali dříve. To je ale pozitivní a víme, že k nějaké změně dochází. Tyto příznaky nás také směrují v dalším postupu.
Efekty fasciální manipulace jsou veliké. Někdy jsou okamžité, jindy je to cesta na delší trať, ovšem efekt bývá dlouhodobý. Pokud se navíc spojí s cíleným cvičením, kterým obnovíte ideální pohybové stereotypy, úplné vyléčení je téměř jisté.

 

Tyto certifikované terapeutky Fasciální manipulace Vám rády s Vašimi obtížemi pomohou:

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006