Co je tinnitus a jak ho léčit?

Tinnitus  – pískání v uších a jak ho léčit?

Pokud jste někdy zažili stav, kdy Vám v oblasti uší či uvnitř hlavy začne z ničeho nic zvonit či šumět, víte, že je to stav, na který se těžko zvyká. A také to, že je to velice nepříjemné. Často se to stává například, když se vracíte z hlasitého koncertu, který jste strávili přímo u reproduktorů a poté vnímáte řinčení v uších ještě celou cestu domů. V některých případech ovšem mohou tyto zvukové šelesty být přítomné pořád a jen tak nevymizí.  Řeč je o takzvaném “tinnitu”, obecný název pocházející z latiny popisující stav hučení, šumění, pískání či jiných akustických zvuků v uchu. Definuje se také tím, že zvukový podnět nemá vnější původ, neboli že se jedná pouze o subjektivní vjem v jednom, či obou uších postiženého.

RÁDI VÁM S TÍMTO PROBLÉMEM POMŮŽEME.

Zajímavé je, že se tinnitus může projevovat velmi odlišně, má tedy různé kvality a může u jednoho člověka mít více podob. Někteří popisují podobu tónu jako velmi nízkou, která je blízká nějakému bzučení, tepání a někdo naopak slyší ve svém nitru tóny vysoké, připomínající pískot a cinkání. Často právě jednotlivé typy zvuků mezi sebou přecházejí do jiných nebo se v průběhu dne mění “pouze” na šumění. Zároveň je také charakteristika a intenzita tinnitu závislá na řadě faktorů jako je naše fyzické a psychické zdraví, kvalita spánku či stresové působení.

Koho se tedy tahle nepříjemná zvuková vada týká nejčastěji?

Postižení bývají často lidé se sluchovými obtížemi, kde se problematika týká vnitřního ucha či sluchového nervu. Proto se taky velmi často tohle postižení dostaví v dospělosti u lidí, kteří v dětství prodělali opakované záněty středního ucha s případnou paracentézou, neboli propíchnutí ušního bubínku. Do výčtu možných příčin je potřeba zahrnout i jakákoliv fyzická traumata v oblasti lebky či krční páteře.

Dále jsou to potom typicky hudebníci, zvukaři či lidé pracující pod velkou zvukovou zátěží, např. stavební přístroje či výstřely.

Někdy se může tento zvukový fenomén vyskytovat i u neurologických či kardiovaskulárních pacientů nebo rovněž u některých poruch metabolismu jako je například snížená funkce štítné žlázy.

U nemalého procenta pacientů trpící tinnitem je příčina více skrytá a bývá často v psycho-emoční stránce daného jedince, jemuž mohlo hučení v uších způsobit psychické trauma, úzkosti, strachy nebo přemíra stresu.

Další možná příčina, byť ne nejčastější, se může ukrývat v samotném pohybovém systému. Neideální postavení krční páteře či čelistního kloubu a s tím související svalovou nerovnováhou, mohou tyto potíže způsobit. Pískání či šumění v uších je pak často závislé na poloze hlavy. Zhoršuje se např. při stresu, kdy se zvýší napětí svalů krku, při fyzické námaze či dlouhodobém sezení.

Léčba fyzioterapií?

Pro úspěšnou léčbu tinnitu je především potřeba dobrá diagnostika. Pokud je tinnitus způsobem muskuloskeletální příčinou, tedy příčinou z pohybového systému, pak je naděje na úplné vyléčení veliká.

Z našich zkušeností máme pozitivní výsledky v těch případech, kdy tinnitus pochází od potíží s krční páteří, je kombinovaný s obtížemi v oblasti krční, hrudní páteře či čelistním kloubem a pokud je tinnitus proměnlivý.

Více do hloubky, přímo s postavením jednotlivých kostí lebky a prouděním mozkomíšního moku, pracuje dále Kraniosakrální terapie. I tento druh léčby nabízíme.

V případě nejistoty nám popište své obtíže do e-mailu a Váš problém zkonzultujeme s vedoucí fyzioterapeutkou.

Napište nám na [email protected] nebo do formuláře níže.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006