Chronický zánět – vnitřní boj se sebou samým
Chronický zánět je velmi zmiňovaným tématem v souvislosti s rozvojem jak civilizačních onemocnění (cukrovka, nemoci srdce, obezita ad.), autoimunitní nemoci, bolesti pohybového aparátu až k onkologickým onemocněním.
Tak jako akutní zánět, který trvá v horizontu několika dnů, maximálně týdnů může být život zachraňující. A proto nás jím také příroda vybavila. Avšak chronický zánět, který v těle záškodničí měsíce i roky, vyčerpává, ničí vlastní tkáně a pomalým, urputným způsobem ničí tělo zevnitř.
Akutní zánět
Má za cíl zlikvidovat nepřítele ve tkáních či buňkách, ať už se jedná o bakterie, viry nebo cizí těleso, zahojit zranění a následnou reparací obnovit plné zdraví. Fyziologický mechanismus zánětlivé reakce máme společný se všemi obratlovci a v určitých obměnách i nižšími živočichy. Vývoj imunitního systému se datuje evolučně již do doby před 65 miliony let.
Novodobé toxické látky, chemicky upravená nebo kontaminovaná strava, znečištění životního prostředí jsou záležitostí posledních několika desítek či stovky let, na které v mnoha případech ani tak geniální obranné mechanismy, jako je lidský imunitní systém neumí adekvátně zareagovat, dochází k zánětu chronickému.
Princip akutního zánětu
Pokud je poškozena jakákoli buňka v těle, uvolní signalizační molekuly – histamin a prostaglandiny. Tyto látky způsobí, že se rozšíří nejmenší cévy- kapiláry v poškozeném místě, stanou se více propustné, takže mohou z krve začít vycestovávat imunitní buňky-bílé krvinky do postižené tkáně. Tyto imunitní buňky kromě přímého zneškodňování infekce či cizorodých částic produkují další chemické látky, které můžeme přirovnat k jakýmsi feromonům, které lákají další imunitní buňky jiného druhu –fagocyty. Fagocyty fungují jako uklízeči, pohlcují mrtvé buňky, zbytky „tělíček“ bakterií, cizorodé částice a vše, co do zdravé tkáně nepatří. Jakmile je uklizeno, nastartují se regenerační procesy, dochází k uzdravení.
Chronický zánět
Pokud se ale imunitnímu systému nepovede zbavit vyvolávající příčiny, přechází do zánětu chronického. Imunita již nereaguje tak bouřlivě, jako v případě zánětu akutního, ale snaží se protivníka vytěsnit z těla např. zapouzdřováním, vazivovým zatuhnutím, nebo rozvojem systémového zánětu, který se již neomezuje pouze na postižené místo, ale začne svou „zákopovou válku“ v celém těle. Je to proces velmi vyčerpávající a proto se mnohdy stává, že vlastní imunitní systém přestane rozlišovat mezi vlastním a cizorodým a zaútočí zevnitř na buňky vlastního těla. Vznikají autoimunitní onemocnění, chronické poškození orgánových systémů až k onkologickým onemocněním. Souběžně dochází k zánětlivému ničení i reparaci tkání, což je samozřejmě neefektivní.
Příznaky chronického zánětu mohou být dosti nespecifické, potíže se začnou objevovat v různých orgánových systémech. Např. bolesti kloubů spojené s poruchami trávení, exémy, dlouhodobou únavou, poruchami spánku.
Tyto projevy nás nepřekvapí, uvědomíme-li si, že při chronickém zánětu se v těle spouští stovky biochemických reakcí, které se zpětnovazebně ovlivňují. Látky kolující krevním řečištěm se dostávají do celého těla a spouští reakce hormonálního systému, nervového systému, děje probíhají ve všech orgánech v těle.
Zajímavostí také je, že chemické látky, které souvisí se zánětlivou reakcí – např. poměrně známý interleukin 6 má své funkce také v procesu krvetvorby, v metabolismu kostí a dalších oblastech, které jsou pak jeho zvýšenou hladinou také ovlivněny.
Jak zjistit chronický zánět laboratorně
Na rozdíl od zánětu akutního, jsou laboratorní markery méně výrazné a je nutné brát v potaz celkový kontext potíží pacienta.
- CRP – protein, jehož hodnota výrazně stoupá při akutním zánětu, avšak při chronickém může být zvýšena pouze mírně, pod rozlišovací schopnost běžných laboratoří.
- Sedimentace – jedná se o vyšetření červených krvinek, které se v případě zánětlivých proteinů (fibrinogenu) shlukují a klesají ke dnu zkumavky rychleji. Při chronickém zánětu mů že být sedimentace jen mírně zvýšena, nebo v mezích normy.
- Homocystein – z hlediska klasické odborné veřejnosti kontroverzní marker, který spíše reaguje na nedostatek kyseliny listové a vitaminů B6 a B12 ve stravě.
- Ferritin – uvolňuje se z poškozených buněk a proto jeho hladina při zánětu stoupá. Tento marker se ale v běžných vyšetřeních spíše používá k monitoraci metabolismu železa při anemiích.
- HDL – frakce cholesterolu, která je zmiňována jako hodný cholesterol. Při zánětu však mění svou strukturu a naopak se stává pro-zánětlivým. Bez specializovaného vyšetření nelze laboratorně odhalit strukturální změny a posoudit, zda se jedná o formu PROTI – zánětlivou, či PRO – zánětlivou
- Glukoza v krvi – opět jde o nespecifický signál zánětu. Glykemie v krvi se sleduje nejčastěji v souvislosti s diabetem mellitem- cukrovkou
Jak je patrno z výše uvedeného, dokud chronický zánět nenatropí v těle takovou paseku, že již dojde k výrazným orgánovým změnám, které umožňují lékařské stanovení diagnozy, protlouká se pacient se svými různorodými potížemi od doktora k doktorovi a mnohdy začne připadat jako simulant nejen svému okolí, ale i sám sobě.
Jak nastartovat samoúzdravné procesy, zmírnit a utlumit zánět
V prvním plánu se jedná o změny v životním stylu. Než začnete polykat všemožné pilulky, ať už produkty farmaceutického průmyslu, tak přírodní doplňky stravy (které jsou většinou také produktem farmaceutického průmyslu), udělejte si audit své životosprávy.
Audit životosprávy
- Spánek
Spánek je hlavním a nejdůležitějším relaxačním prostředkem, dochází k synchronizaci buněk, regeneraci tkání, úpravě hormonální nerovnováhy, udržení správné funkce nervového systému.
- Strava
Tělo a veškeré regenerační procesy pracují s látkami, které dodáváme stravou. Pro-zánětlivé nebo proti-zánětlivé reakce můžeme stravou výrazně ovlivnit. Strava s dostatkem zeleniny a ovoce, kuchyňskými bylinkami, rozumným přívodem živočišných bílkovin, dostatečným přísunem zdravých tuků z ryb, ořechů a rostlinných olejů pomáhá proti zánětu, naopak strava s hojností průmyslově upravených potravin, rafinovaných cukrů, přepálených tuků, uzenin, přebytku masa a alkoholu nahrává zánětu do karet.
- Sport
Tělesný pohyb, který nám činí radost, na pravidelné bazi je základní prevencí proti rozvoji chronických onemocnění.
- Psychická pohoda
Umění odpočívat, nestresovat se, mít sám sebe rád jsou také velmi významnými kameny na cestě ke zdraví a překonání zánětlivých procesů.
O dalších možnostech, jak prakticky pečovat o svoji fyzickou i psychickou pohodu diskutuji s účastníky na mých workshopech zaměřených na různé oblasti fungování zdraví z celostního pohledu.