Akrální koaktivační terapie v pediatrii

Máte doma miminko a nejste si jistí, jestli se motoricky vyvíjí tak jak má? Byla Vám doporučena návštěva fyzioterapeuta pro vadné držení těla Vašeho dítěte? Akrální koaktivační terapie (ACT) může být pro Vás řešením.

V péči o kojence se zabývá prevencí a řešením asymetrického motorického vývoje do 1 roku života. První návštěva je vhodná nejdříve v 6-ti týdnech věku dítěte nebo později v průběhu 1. trimenonu. ACT terapeut dokáže zhodnotit úroveň motorické zdatnosti kojence a doporučit VHODNÉ cvičení a režimová opatření k podpoře správného motorického vývoje.

S čím se na dětského ACT terapeuta obrátit?

  • Preventivní kontrola motorického vývoje kojence
  • Asymetrický motorický vývoj kojence nebo predilekce
  • Opožděný motorický vývoj kojence
  • Polohová deformita hlavy – plagiocefalie či brachycefalie
  • “slabé bříško”
  • Intolerance polohy na bříšku
  • Konzultace nosítka, houpátka….

Proč je důležité motorický vývoj dítěte sledovat?

První rok života jedince je významným skokem v motorických dovednostech. V této krátké době přejde kojenec od setrvalé pozice vleže do stoje a chůze. Jednotlivé vývojové milníky jsou takovými stavebními kameny pohybu do budoucna. To, co si dítě osvojí v prvním roce života bude jeho pohybový aparát doprovázet až do dospělosti. Není úžasné, že můžeme kontrolou a podporou správného pohybového vývoje kojence ovlivnit držení těla v dospělosti?

blank

Co můžeme dítěti v rámci ACT nabídnout dále po 1. roce života?

Screening plochonoží a valgozity hlezen (vbočených kotníků) dle standardizované škály. První kontrola může být provedena, jakmile dítě dosáhne samostatné chůze a je si v ní jisté. To znamená, že už pár měsíců chodí a bude schopno spolupracovat při vyšetření na podoskopu. Další návštěvy se řeší individuálně dle stavu plosky nohy a schopnosti spolupráce dítěte. V případě potřeby jsou nastavena režimová opatření a individuální cvičební jednotka formou hry. Konzultace zahrnuje doporučení vhodné obuvi a pohybových aktivit pro podporu formace klenby nohy.

U starších dětí můžeme díky cvičení ACT ve vývojových pozicích řešit vadné držení těla, skoliózy, plochonoží a bolesti pohybového aparátu. U dětí, které sportují, je ACT vhodnou variantou kompenzačního cvičení. Cviky se vybírají vzhledem k věku dítěte a jeho pohybovým zkušenostem. Jsou motivací dítěte k pohybu a budují k němu tak kladný vztah.

 

autorkou textu je Mgr. Daniela Janáková, fyzioterapeutka Be Balanced

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006