Astma, jóga a fyzioterapie
Říkáte si, jak spolu tyto tři věci souvisí? Co může mít společného cvičení jógy, fyzioterapie a chronické onemocnění dýchacích cest, jehož prevalence v posledních padesáti letech významně stoupá?
Odpověď je jednoduchá. Probíhající bronchiální astma může podstatně ovlivnit vaše postavení hrudníku, bránice, nebo napětí krčních i bederních svalů. Nejednoho astmatika trápí ranní bolesti beder, bolesti hlavy, zatuhlá šíje a ramena, nebo opakované bodavé bolesti na hrudníku způsobené blokádami žeber…
Pro odstranění těchto obtíží je často nezbytná efektivní mezioborová spolupráce odborníků, v tomto případě plicních lékařů – pneumologů a fyzioterapeutů. Fyzický dyskomfort a bolesti pohybového aparátu totiž mohou být primárně zapříčiněny jak například hyperinflací plic, tak také chronickou neschopností relaxace pomocných nádechových svalů a zapojení bránice.
A co že je ta hyperinflace plic? Pojďme se na tento jev podívat důkladněji. Při nekontrolovaném astmatu bývají dýchací cesty v trvalém zánětu. Tento zánět způsobí zúžení a snížení elasticity dýchacích cest. Určité množství vzduchu je pak i po ukončení výdechu zadržováno v plicích, které se mírně „nafukují“. Pro dýchání s takto ztuhlým, nafouknutým hrudníkem je potřeba vynaložit mnohem více úsilí než při běžném dýchání. Dochází k namáhání spojů mezi hrudní kostí a žebry, ke zkracování pomocných nádechových svalů a neschopnosti jejich relaxace. Oslabuje se hluboký stabilizační systém (viz článek) a stahují se svaly podél páteře…
Trpíte-li astmatem, je potřeba si nejen pečlivě hlídat, zda je Vaše astma skutečně pod kontrolou. Neméně důležité je naučit se pracovat se svým dechovým stereotypem, uvolňovat svaly, které jsou jinak v trvalém napětí, aktivovat bránici, relaxovat, nebo třeba efektivně používat výdechové trenažéry (zejména ty s vibrační složkou pro zvýšení efektivity odstranění hlenu z dýchacích cest).
Jóga je pro astmatiky vhodná díky důrazu, který se při dobře vedených lekcích klade na uvědomění dechové vlny a napřímení páteře, a také díky množství rotačních poloh, jež při správném provedení zvyšují elasticitu pomocných nádechových svalů a uvědomění hlubokého stabilizačního systému.
Neméně důležitá je také pravidelná pohybová aktivita, zejména plavání v teplé, nechlorované vodě (díky přítomnosti vlhkého teplého vzduchu a vydechování proti odporu vody), ale také nordic walking, běh nebo jiná, na čerstvém vzduchu bez dráždivých látek (pro někoho smog, pro jiného konkrétní pyly) provozovaná aktivita.
Přejeme Vám hodně zdaru!
Mgr. Julie Růžičková