Pánevní dno, i když není vidět, nezapomínejte na něj!

Pánevní dno, i když není vidět, nezapomínejte na něj!

Trápí vás bolesti beder, křížokyčelních kloubů, máte bolesti při pohlavním styku, úniky moči nebo potíže s vyměšováním? Pokud ano, je dosti pravděpodobné, že za vše může nesprávná funkce svalů pánevního dna.

Co je pánevní dno?

Anatomicky je pánevní dno tvořeno třívrstvou skupinou svalů, jdoucích od kostrče ke stydké kosti. Můžeme si ho představit jako mísu nebo houpací síť zavěšenou v naší pánvi. Tyto svaly nám zajišťují správnou polohu orgánů (drží je, aby se nepropadly směrem dolů), pomáhají zadržovat moč a stolici.

Pánevní dno má ale také zásadní vliv na držení našeho těla, přesněji řečeno na zpevnění centra těla. Představme si postavení pánevního dna a bránice. Tyto svaly jsou uložené horizontálně nad sebou a neustále spolu komunikuji. Nadechneme se bránicí, ta zatlačí dolů proti pánevnímu dnu. To by mělo být schopné tlaku odolávat a tak bránice může fungovat jako píst, který trochu natlakuje, tedy zpevní střed těla. Toto zpevnění je velmi důležité pro napřímení páteře a stabilizaci pánve a kyčelních kloubů.

Když pánevní dno nepracuje tak, jak by mělo…

Pánevní dno by mělo být schopné odolávat velkým tlakům, např. když zakašleme, skáčeme nebo zvedáme těžká břemena, k této funkci je potřeba jeho aktivace. Pokud je nedostatečná, může docházet k únikům moči tzv. stresové inkontinenci moči.

Naopak s nádechem do podbřišku bránice tlačí do pánevního dna směrem dolů, v tuto chvíli by pánevní dno mělo být schopné naopak relaxovat, což je velmi důležité. Schopnost relaxace bývá velmi často u žen narušena a může způsobovat potíže mnohdy větší než samotné oslabení svalů (např. blokády bederní páteře, přenesenou bolest v kyčlích, hýždích, dyskomfort při pohlavním styku a jiné). Velmi často se ale vyskytuje dysfunkce v obou těchto směrech-tedy snížená svalová síla a omezená schopnost relaxace.

Často se pak stává, že ženy posilují a posilují, ale zapomínají na nácvik relaxace, to pak časem sníží i jejich schopnost svaly aktivovat a dochází k inkoordinaci svalů.

U koho jsou potíže nejčastější?

Potíže s pánevním dnem začínají nejčastěji během těhotenství a po porodu. Rizikovým faktorem je velké a těžké miminko, dále pak komplikované porody s poporodním poraněním, kde může docházet i k závažným stavům jako jsou prolapsy dělohy nebo rekta a s tím i např. související inkontinence nejen moči, ale i stolice.

Další rizikovou skupinou jsou ženy v menopauze, u těchto žen obvykle bývá pánevní dno již částečně oslabeno po předchozích těhotenstvích a porodech. Dále zde hrají roli hormonální změny, často vzrůstající hmotnost.

Obecně potíže s inkontinencí moči se obvykle zhorší při zvýšených nárocích na pánevní dno a to např. při nachlazeních, chronickém kašli nebo nadváze. Po zátěžové epizodě (nastydnutí a kašli) je zase vše v normálu, ale pozor, tyto epizody s únikem moči by pro nás měly být varovným signálem, že něco není úplně v pořádku a na pánevním dnu je potřeba zapracovat!

Další samostatnou kapitolou by mohly být sportovkyně, u kterých by dysfunkci těchto svalů nikdo nepředpokládal, ale opak je pravdou. Potíže s pánevním dnem jsou velmi časté u běžkyň, volejbalistek a gymnastek. Tyto sportovkyně mají obvykle potíže s relaxací a uvědoměním si pánevního dna.

Psychické důsledky poruch pánevního dna

Na první pohled by se zdálo, že tyto obtíže jsou čistě fyzického rázu, ale opak je pravdou. Pro ženy, které jsou sužovány např. inkontinencí moče, tato porucha přesahuje dalece fyzický rámec a značně ovlivňuje i psychiku. Tyto ženy obvykle o svém problému nemluví, dostávají se do sociální izolace. Často se u nich začnou rozvíjet psychické a psychosomatické obtíže jako např. deprese, úzkosti a jiné nespecifické poruchy, které jsou jak pro zdravotníky, tak i pro pacientky samé jen velmi těžko uchopitelné a léčitelné.

Poruchy pánevního dna s úspěchem léčíme.

Více o pánevním dnu si můžete přečíst zde.

The pelvic floor, even if it is not visible, do not forget about it!

The pelvic floor, even if it is not visible, do not forget about it!

Do you suffer from pain in the lower back, cross-hip joints, do you have pain during sexual intercourse, leakage of urine or difficulty defecating? If so, it is quite likely that it is all due to the malfunction of the pelvic floor muscles.

What is the pelvic floor?

Anatomically, the pelvic floor is formed by a three-layer group of muscles, going from the coccyx to the pubic bone. We can think of it as a bowl or hammock suspended in our pan. These muscles provide us with the correct position of the organs (they hold them so that they do not sink downwards), help to retain urine and stool.

However, the pelvic floor also has a major impact on the posture of our body, more precisely on strengthening the center of the body. Let’s imagine the position of the pelvic floor and diaphragm. These muscles are stored horizontally above each other and I am constantly communicating with each other. We take a breath through the diaphragm, which pushes down against the pelvic floor. It should be able to withstand the pressure and so the diaphragm can act as a piston, which pressurizes a little, thus strengthening the center of the body. This strengthening is very important for straightening the spine and stabilizing the pelvis and hip joints.

When the pelvic floor is not working as it should…

The pelvic floor should be able to withstand great pressures, e.g. when we cough, jump or lift heavy loads, this function requires its activation. If it is insufficient, there may be leakage of urine called stress urinary incontinence.

On the contrary, with a breath into the lower abdomen, the diaphragm presses into the pelvic floor downwards, at this time the pelvic floor should be able to relax, on the contrary, which is very important. The ability to relax is very often impaired in women and can cause problems often greater than the weakening of the muscles itself (e.g. blockages of the lumbar spine, transferred pain in the hips, buttocks, discomfort during sexual intercourse and others). Very often, however, dysfunction occurs in both of these directions – that is, reduced muscle strength and limited ability to relax.

It often happens that women strengthen and strengthen, but forget about practicing relaxation, which then over time reduces their ability to activate the muscles and muscle coordination occurs.

Who are the most common problems?

Problems with the pelvic floor begin most often during pregnancy and after childbirth. The risk factor is a large and heavy baby, as well as complicated births with postpartum injury, where there may be serious conditions such as uterine or rectal prolapse and related incontinence not only of urine, but also of stool.

Another risk group are women in menopause, in these women the pelvic floor is usually already partially weakened after previous pregnancies and births. In addition, hormonal changes, often increasing weight, play a role here.

In general, problems with urinary incontinence usually worsen with increased demands on the pelvic floor, such as colds, chronic cough or overweight. After a stress episode (cold and cough) everything is normal again, but beware, these episodes with leakage of urine should be a warning signal for us that something is not quite right and the pelvic floor needs to be worked on!

Another separate chapter could be athletes in whom no one would assume dysfunction of these muscles, but the opposite is true. Pelvic floor problems are very common in runners, volleyball players and gymnasts. These athletes usually have difficulty relaxing and becoming aware of the pelvic floor.

Psychological consequences of pelvic floor disorders

At first glance, it would seem that these difficulties are purely physical in nature, but the opposite is true. For women who are plagued by urinary incontinence, for example, this disorder goes far beyond the physical framework and greatly affects the psyche. These women usually do not talk about their problem, they get into social isolation. They often begin to develop psychological and psychosomatic problems such as depression, anxiety and other non-specific disorders, which are very difficult for both health professionals and patients themselves to grasp and treat.

Pelvic floor disorders are successfully treated.

You can read more about the pelvic floor here.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006