Pánevní dno u mužů
V našich ordinacích se v posledních letech začínají objevovat muži, které na fyzioterapeuty odkazují nejčastěji urologové, neurologové nebo si nás prostě vyhledají sami. V minulosti byla problematika pánevního dna mužů neřešenou a často opomíjenou oblastí. Jsme moc rádi, že i mužům můžeme být nápomocní, že přestává být trendem tuto oblast mužského těla vnímat jako “tabu” a bezvýznamnou. Sami muži i tak snad ztrácí ostych a problémy tohoto rázu chtějí a nebojí se řešit.
Anatomie mužské pánve je poněkud odlišná, oproti pánvi ženské. Na první pohled by se mohlo zdát, že je jednodušší. Mužská pánev je stejně jako ženská tvořena kostěnou schránkou, jejíž podpůrnou funkci dělají svaly pánevního dna, fascie a vazivo. Uvnitř jsou uloženy poněkud jiné orgány než u žen – v přední části pánve jde o močový měchýř, k němu naléhající prostatu a močovou trubici. Zadní část pánve vyplňuje konec střeva a konečník. Svalovinu pánevního dna mužů, stejně jako žen, můžeme rozdělit do tří vrstev – povrchovou, střední a hlubokou. Každá z nich má poněkud jinou funkci.
Porucha vzniklá v jakékoliv části mužské pánve má vliv na funkci vyprazdňovací – močení, stolici, sexuální funkce, ale i vznik bolestivých stavů v oblasti pánve. Příčinou vzniku poruch pánevního dna může být zánět v pánvi, stres, operace v oblasti břicha, kyčlí, ale v praxi se častěji u mužů setkáváme s mechanickým drážděním nebo přímo úrazem oblasti pánve. Tím myslíme bolesti v pánvi způsobené dlouhodobým sedavým způsobem života nebo pádem. Máme i případy cyklistů, kteří si právě sportem bolest způsobili.
Jak se poruchy pánevní oblasti u mužů nejčastěji projevují?
- poruchami s močením – porucha spuštění proudu moči, pocit neúplného vyprázdnění, časté noční močení
- úniky stolice nebo naopak zácpy
- bolestí při sezení, při vyprazdňování
- bolestí v oblasti třísel, genitálií, hrázi
- bolestivou erekcí a ejakulací
- bolestí při nebo po pohlavním styku
Kapitola sama pro sebe je operace prostaty.
K operaci prostaty nejčastěji dochází po zjištění rakoviny prostaty, kvůli zvětšené prostatě nebo zánětu prostaty. Na nás fyzioterapeuty se nejčastěji následně po tomto zákroku obrací pacienti s pooperační inkontinencí moči – tedy samovolnými úniky moči. Bezprostředně po operaci má únik moči každý muž, do jednoho roka po operaci by se však mělo podařit inkontinenci úplně odstranit. Vždy záleží na stavu svěračů, na zachování délky močové trubice a na stavu svalstva pánevního dna po operaci. Z našeho pohledu je dobré zahájit fyzioterapii po operaci v co možná nejkratší době po operaci – ideálně hned v prvních týdnech po operaci (vždy záleží jak určí lékař). Fyzioterapie spočívá v práci s jizvami (i vnitřními), uvědoměním si oblasti svalů pánevního dna – využít možnosti biofeedbacku, naučit režimová opatření, v případě potřeby svaly posílit. Pokud se inkontinenci ani po roce, kdy pacient absolvuje i fyzioterapie v kombinaci s farmakologickou léčbou nepodaří odstranit, často bývá řešením operace svěrače – tedy implantace umělého svěrače.
Další informace najdete také v článku: Únik moči u mužů, aneb inkontinence není jen ženské téma.