Zatuhlost, vyhrbení hrudní páteře
Jistě všichni známe ten pocit, když dlouho sedíme ve strnulé poloze před počítačem nebo v autě a máme potom potřebu se narovnat či se prohnout v oblasti hrudníku a lopatek. To bývá často zapříčiněno tím, že se má hrudní páteř tendenci vyhrbovat a vlivem statické zátěže tuhnout. Hrudní páteř tvoří jistý střed našeho trupu a je napojená na 12 žeber, se kterými tvoří podél jejího průběhu kloubní spojení. Tato skutečnost však taky ovlivňuje její celkovou pružnost a ohebnost. Hrudní páteř je totiž z celé páteře nejméně pohyblivý segment a to hlavně do rotace a do záklonu. Právě proto má pořád sklon padat do zmíněného vyhrbení a tím si vlastně ulevovat. Pro zdravou hrudní páteř je tedy důležité zachovat její pružnost a zároveň schopnost rotace obratlů vůči sobě. To je důležité nejen pro dechové pohyby hrudního koše, žeber ale i postavení lopatek a ramen. Často proto můžeme pomoci od bolesti nebo zatuhlosti hrudní páteře, když tyto dva zásadní parametry ovlivníme. Vhodné jsou pro tyto případy např. cviky a prvky jógy, dechové cvičení a také práce s celým tělem a jeho stabilizací podle metody DNS prof. Koláře. Tato metoda se snaží pomocí správného napřímení hrudní páteře ovlivnit efektivní zapojení jen svalů lopatek a ramen, ale i tzv. „coru“, tedy svalů kolem středu těla.
Jak tedy zjistíte zda-li se dokážete správně v hrudní páteři narovnat? Posaďte se rovně na židli či do tureckého sedu a zkuste se v oblasti celé hrudní páteře napřímit a vytáhnout nahoru za temenem hlavy. Důležité při tom však je, abyste dokázali tento pohyb udělat, aniž byste stáhly lopatky či ramena směrem k sobě, tedy k páteři. Napřímení má totiž vycházet především z hrudní páteře a lopatky by měly být stažené mírně od uší a do stran.
Pakliže cítíte ještě v této oblasti drobné mezery, zkuste si hrudní páteř protáhnout a uvolnit:
1. Klek na všech čtyřech, dlaně jsou pod rameny, kolena pod kyčlemi. Mírně tlačte dlaněmi a nárty proti podložce a snažte se přitom napřímit hrudní páteř.
2. Jednu horní končetinu pokrčujte a vytočte se při tom k druhé horní končetině, která však zůstává natažená. Při dosažení konečné polohy můžete cítit pnutí a protažení od oblasti mezi lopatkami až po boky.