Jungiánský filmový klub – Poslední pokušení Krista

Jungiánský filmový klub – Poslední pokušení Krista

a možná témata jungiánské psychologie, která navozuje

Velikonoční setkání Jungiánského filmového klubu se ponese v symbolice příběhu, či individuační cesty Ježíše Krista.

Bytostné Já, jakožto ústřední pojem analytické psychologie, není jen neurčité, nýbrž paradoxně zahrnuje také charakter určitosti, dokonce jedinečnosti. To je jedním z hlavních důvodů, proč se právě ta náboženství, jejichž zakladateli jsou historické osobnosti, stala náboženstvími světovými, jakými jsou křesťanství, budhismus či islám. Skutečnost, že bytostné Já obsahuje jedinečnou lidskou osobnost a to zejména s nepostižitelnou božskou podstatou, odpovídá pávě tomu, co je v bytostném Já absolutně individuální, co propojuje jedinečné s věčným a jednotlivé s obecným. Vědomé já je subjektem vědomí, bytostné Já je subjektem celé, tedy i nevědomé psýché. Individuální já se může různě zařazovat do kontextu s archetypem celosti – bytostného Já. Tento proces se nazývá individuací.*

Právě příběh Ježíše lze sledovat z pohledu analytického procesu, jako cestu individuační, cestu, kterou si jedinec nevybírá, a před kterou není úniku, je-li jednou započata, neboť je určena právě archetypem bytostného Já. že tato cesta není bez bolesti a utrpení ví každý, kdo tuto cest nastoupil. Bez této bolesti a utrpení ale není ani poznání a odměny v prožití autentického života v jeho plnosti a celosti…**

Poslední pokušení Ježíš Krista

USA / Kanada, 1988, 164 min
Režie: Martin Scorsese
Předloha: Nikos Kazantzakis (kniha)
Scénář: Paul Schrader
Kamera: Michael Ballhaus
Hudba: Peter Gabriel
Hrají: Willem Dafoe, Harvey Keitel, Verna Bloom, Barbara Hershey, Roberts Blossom, Gary Basaraba, Barry Miller, Paul Greco, Irvin Kershner, Victor Argo, (více)

Odhalte, duševní rozpolcení doprovázející Ježíše Krista na jeho cestě při hledání životního poslání. Příběh zachycuje situace, kdy čelí stejným pokušením jako obyčejný člověk. Pochybuje o sobě samém a vzpírá se úkolu, k němuž byl předurčen Bohem. Film natočený podle románu Nikose Kazantzakise je provokujícím, zároveň však působivým a obohacujícím dílem. (Magic Box)



Cílem filmového klubu je vytvořit prostor setkávání:

nejen setkávání klasických filmových děl s myšlením založeným na konceptech analytické psychologie, ale i setkávání lidí, kteří se budou společně snažit přemýšlet a diskutovat o otázkách, která v tomto prostoru vzniknou a zároveň se budou točit kolem tématu lidské psýché.

Když vstupujeme do filmu, noříme se do imaginace. Dobrý film se podobá snu. Má však tu velkou výhodu, že není prchavý, a my se můžeme vracet k obrazům, které nás zasáhly, můžeme je sdílet, dokonce spoluprožívat tak jako žádný vlastní sen. Navíc, jak napsala Marie-Louise von Franz, příběh zprostředkovává životní model, který povzbuzuje, oživuje a nevědomě upomíná na všechny pozitivní životní možnosti. Setkání tedy také mohou mít individuační potenciál pro všechny zúčastněné.

Na začátku každého setkání shlédneme film, po kterém bude následovat diskuse o filmu a o tématech, která v nás film probudí. V průběhu bude následovat také jungiánské okénko, ve kterém se podíváme na film pohledem analytické psychologie. Pokud bude téma vyžadovat odbornější přednášku, bude tato následovat hned po shlédnutí filmu.

Tématem roku 2022 bude „velká mytologie“ ať už v pojetí klasickém, tak současném. Budeme také pokračovat ve zvaní hostů. Kteří by se měli vždy objevit jednou za pololetí a přinést svůj film a svůj pohled, jak tento film vnímají, každopádně na pohledy všech účastníků bude prostor vždy.


Filmový klub vedou Michal Pacvoň a Jiří Lisý

Michal je jungiánsky orientovaný psychoterapeut, který působí v psychoterapeutickém centru Lávka a ve vlastní praxi v Emauzích. Vystudoval filosofii, od roku 2006 je ve výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii), který v roce 2021 dokončil. Od roku 2009 je ve výcviku u IAAP (International Association for Analytical Psychology). Od roku 2009 je Michal také ve výcviku v katatymně imaginativní psychoterapii (KIP). V roce 2013 obhájil doktorskou práci na téma vztahu lidské psyché a techniky.

Jirka je spolumajitel a vedoucí Centra Be Balanced a také jungiánsky orientovaný terapeut, od roku 2016 ve výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii). Dále se Jirka věnuje práci s týmy, přednáškové a lektorské činnosti.

Cena: 350,- Kč

12. 4. 2022 v 19.00 hodin

Přihlášení a rezervace místa zde

 


* Slovník analytické psychologie

** wikipedie

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006