Bolest třísla při běhu – zdroje a příčiny

Bolest třísla při běhu – zdroje a příčiny


Bolesti třísel či třísla jsou celkem častým problémem běžců. Mohou se objevit náhle po větším zatížení, typicky po dlouhém závodě. Buď přímo při něm, nebo až poté, co usednete k vydatné večeři či do dopravního prostředku vezoucího vás domů. Pak se chcete postavit a ono to tak úplně nejde. Kyčel nejde natáhnout a palčivě bolí tříslo. Musíte zkrátit krok a doufáte, že to do rána přejde. Může to být lepší, ale krok stále zůstává kratší a špatně se z nohy odráží. Někdy se potíže rozvíjí postupně. Pojďme si trochu rozebrat zdroje a příčiny těchto obtíží. Jaké chyby při běhu mohou tyto potíže způsobit a jaká existují nápravná cvičení?

Bolest z přetížení kyčelního kloubu
Bolest vlastního kyčelního kloubu se projevuje právě v oblasti třísla. Pokud bolí kyčel z boku – bolí pravděpodobně „jen“ svalové úpony. To je rozhodně lepší varianta. Bolest v třísle může znamenat, že kyčelní kloub už je poškozen, nebo si ho přetěžujeme tak, že k strukturálnímu poškození časem dojde. Poškození může být na úrovni chrupavčitého lemu kloubní jamky, k čemuž dojde většinou chronicky nevhodným zatížením – páčením kyčle. Nebo na úrovni kostí, v tom případě se jedná o artrózu. Taková artróza se nemusí týkat celého kloubu a nemusí být ani vidět na klasickém rentgenovém snímku. V kyčli se totiž často vytvoří velmi lokalizovaná artróza, zobáček na hlavici nebo okraji jamky v místě, kde kosti příliš a nepřirozeně narážejí na sebe. Bolest se klasicky šíří po přední straně stehna až ke koleni. Může se stát, že zpočátku bolí pouze koleno.

ČTĚTE TAKÉ: Běžecká zranění – pochopte jejich příčinu a začněte od mozku

Tuto bolest není radno dlouho přemáhat a přecházet. Kyčel je velmi důležitý nosný kloub. Rozhoduje o našem stereotypu chůze. Pokud je v kloubu nějaké bolestivé omezení či překážka, stereotyp chůze se okamžitě mění. Začne se ovšem přetěžovat jiná oblast. Nejčastěji to je bederní páteř. Důsledkem omezení v kyčli je pak typicky výhřez ploténky. I to může být první příznak špatně postavené kyčle. Zcela logicky pak není vhodné řešit pouze výhřez v zádech, protože dokud nedáme do pořádku kyčel, bederní páteř bude stále přetěžovaná.

K těmto obtížím se snadněji a dříve dopracují lidé, kteří k tomu už mají nějakou anatomickou predispozici. Typicky jsou to lidé, kteří trpí vrozenou vývojovou vadou kyčle. Tedy ti, co nosili třmínky, peřinky či dvojité balení jako miminka. Plno dětí ale uniklo pozornosti, proto ani o této vývojové vadě neví. Každopádně tito lidé mají kyčelní kloub méně stabilní. Více tedy musejí spoléhat na správnou a dostatečnou práci svalů, která nedokonalou strukturu nahradí. K tomu ale samo dojde velmi těžko. Kloub je nestabilní, tedy se při pohybu páčí a poškozuje se. Není výjimkou, že potíže se objeví už kolem 30. roku věku.

Úponová bolest
Tato bolest často předchází obtížím uvedeným výše. Tříslo je místem úponů velkých svalů stehna. Ve většině případů nás v třísle bolí právě tyto úpony. Takový úpon začne bolet, když je jeho sval ve zvýšeném napětí. Proč některý sval zvýší své napětí? Je to proto, že jiný sval z funkce vypadne. Nebo také proto, že se kloub dostal do nesprávného postavení, které jedny svaly zvýhodňuje a druhé znevýhodňuje. Řešení je tedy nasnadě. Je třeba nastimulovat sval, který je v útlumu, a tím se kloub dostane do správného postavení. Pokud toto trénujeme během dne a snažíme se takové správné postavení udržovat, dojde k vyrovnání svalových napětí a úpon, případně sval, přestává táhnout.

Bolest přenesená z bederní páteře
Uvedli jsme, že omezení v kyčli může způsobovat přetížení až následné poškození v bederní páteři. Proces může být i opačný. Problém v bederní páteři (např. blokáda v bedrech, přetěžování páteře nesprávným zpevněním trupu, výhřez ploténky) může způsobovat také bolesti třísel. Dokonce se může stát, že nebolí záda, ale bolí jen tříslo a přední strana stehna nebo podbřišek. Vy se pak snažíte tříslo stále protahovat a uvolňovat, ale k efektu to nevede. Často spíše k opačnému. Protahováním třísla se často páčíme v bedrech, čímž celou situaci zhoršujeme. Potíže naopak můžeme zlepšit, když budeme zpevňovat centrum těla (core).

Další příčiny
Další, méně častou příčinou je tzv. burzitida – tedy zánět tíhového váčku v oblasti kyčelního kloubu. Ta je dána přetížením opět vlivem určité svalové nerovnováhy v oblasti kyčle. Dále tu jsou různé syndromy uskřinutí kloubního pouzdra apod. Bolest v třísle může být také způsobena tříselnou kýlou. Tu velmi lehce může potvrdit či vyloučit chirurg vyšetřením pohmatem, či s úplnou jistotou ultrazvukem.

Tento seriál pro vás připravujeme ve spolupráci se Sport.cz.

https://www.sport.cz/behani/ladime/clanek/812270-bolest-trisla-cast-1–zdroje-a-priciny.html#section-artcl

Groin pain when running – sources and causes

Groin pain when running – sources and causes


Groin or groin pain is a fairly common problem for runners. They can appear suddenly after a greater load, typically after a long race. Either right there, or after you’ve sat down for a hearty dinner or a vehicle carrying you home. Then you want to stand up and it doesn’t quite work. The hip cannot be stretched and the groin hurts sharply. You have to shorten the step and hope that it will pass by the morning. It may be better, but the step still remains shorter and bounces badly off the leg. Sometimes the trouble develops gradually. Let’s break down a little about the sources and causes of these difficulties. What running errors can cause these problems, and what corrective exercises are there?

Pain from overload of the hip joint
Pain in the hip joint itself is manifested precisely in the groin area. If the hip hurts from the side – it probably hurts „only“ muscle tendons. This is definitely a better option. Pain in the groin may mean that the hip joint is already damaged, or we overload it so that structural damage occurs over time. Damage can be at the level of the cartilaginous rim of the joint socket, which usually occurs by chronically inappropriate load – hip squeezing. Or at the level of the bones, in which case it is arthrosis. Such arthrosis may not concern the entire joint and may not even be seen on a classic X-ray. In the hip, a very localized arthrosis is often formed, the beak on the head or edge of the socket in the place where the bones too much and unnaturally bump into each other. The pain classically spreads along the front of the thigh to the knee. It may happen that initially only the knee hurts.

READ ALSO: Running injuries – understand their cause and start from the brain

This pain should not be overcome and passed for a long time. The hip is a very important supporting joint. It decides our stereotype of walking. If there is any painful restriction or obstacle in the joint, the stereotype of walking immediately changes. However, another area will begin to overload. Most often it is the lumbar spine. The consequence of the restriction in the hip is then typically a herniated disc. This, too, can be the first sign of a poorly built hip. Quite logically, it is not advisable to deal only with a prolapse in the back, because until we put the hip in order, the lumbar spine will still be overloaded.

These difficulties are easier and sooner to reach people who already have some anatomical predisposition to it. Typically, these are people who suffer from a congenital developmental defect of the hip. That is, those who wore stirrups, duvets or double packs like babies. However, many children have escaped attention, so they do not even know about this developmental defect. Anyway, these people have a hip joint less stable. Therefore, they have to rely more on the correct and sufficient work of the muscles to replace the imperfect structure. But this will be very difficult to do on its own. The joint is unstable, so it becomes leverged and damaged when moving. It is not uncommon for problems to appear around the age of 30.

Tendon pain
This pain often precedes the difficulties listed above. The groin is the place of attachments of the large muscles of the thigh. In most cases, it is these tendons that hurt in our groin. Such a tendon begins to hurt when his muscle is in increased tension. Why does any muscle increase its tension? This is because another muscle falls out of function. Or also because the joint has fallen into the wrong position, which favors one muscle and disadvantages the other. So the solution is obvious. It is necessary to stimulate the muscle that is in attenuation, and thus the joint will get into the correct position. If we practice this during the day and try to maintain such a correct position, muscle tensions will be balanced and the tendon, or muscle, will stop pulling.

Pain transferred from the lumbar spine
We have stated that hip restriction can cause overload to subsequent damage in the lumbar spine. The process can also be the opposite. A problem in the lumbar spine (e.g. blockage in the loins, overloading of the spine by improper strengthening of the trunk, herniation of the disc) can also cause groin pain.

It may even happen that the back does not hurt, but only the groin and the front of the thigh or lower abdomen hurt. You then try to stretch and relax the groin all the time, but it does not lead to an effect. Often rather to the opposite. By stretching the groin, we often stretch our loins, making the situation worse. On the contrary, we can improve the difficulties if we strengthen the core of the body.

Other causes

Another, less common cause is the so-called bursitis – i.e. inflammation of the gravitational sac in the hip joint area. This is due to overload again due to a certain muscle imbalance in the hip area. Then there are various syndromes of pinching of the joint capsule, etc. Pain in the groin can also be caused by an inguinal hernia. This can very easily be confirmed or ruled out by the surgeon by palpation or with complete certainty by ultrasound.

We are preparing this series for you in cooperation with Sport.cz.

https://www.sport.cz/behani/ladime/clanek/812270-bolest-trisla-cast-1–zdroje-a-priciny.html#section-artcl

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006